Murale Władysławowo- czym jest ta niecodzienna atrakcja?

Murale Władysławowo to bez dwóch zdań jedna z najciekawszych atrakcji w tej nadmorskiej miejscowości. Przyciąga każdego roku dziesiątki, jeśli nie setki tysięcy odwiedzających. I nie można się temu dziwić- jest to naprawdę nietuzinkowa atrakcja dla dzieci we Władysławowie. A czym tak naprawdę są wskazane murale? I dlaczego warto je odwiedzić- niezależnie od tego, czy samemu, czy też z rodziną lub przyjaciółmi? O tym dowiesz się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury i zdobywania wiedzy!

Murale Władysławowo- czym są?

Tak naprawdę, murale Władysławowo to aż siedemdziesiąt murali namalowanych na falochronie we Władysławowie, w tamtejszym porcie rybackim. Na 70 ilustracjach przedstawiona jest historia miasta- począwszy od pierwszych, znanych historycznie wydarzeń z czasów, kiedy Władysławowo było zaledwie jedną z wielu, rybackich wsi. Dopiero później, Władysławowo urosło do miana jednego z najpopularniejszych, turystycznych miejscowości w Polsce! Całą tę drogą możemy prześledzić w ramach murali, które zapoznają się z najważniejszymi wydarzeniami w historii miasta. Czy wiedziałeś na przykład, że Władysławowo początkowo nazywane „Wielką Wsią”? A to dopiero początek! Tych ciekawostek na muralach znajdziesz zdecydowanie więcej.

Co możemy znaleźć na muralach?

Jak wyżej wspomniano, na muralach we Władysławowie możemy znaleźć całą historię tego fascynującego miasta. Z pewnością jednym z wydarzeń, które na stałe zapisały się w historii miasta jest chociażby wizyta Józefa Hallera i symboliczne „Zaślubiny Polski z Morzem”. Tak naprawdę, to zaledwie jeden z arcyciekawych murali, które znajdziemy na falochronie. Oprócz najbardziej doniosłych wydarzeń historycznych z przeszłości, na muralach znajdziemy również ilustracje codziennego życia lokalnych mieszkańców na przestrzeni wieków. Jest to zatem ekscytująca, ale i pouczają wycieczka w głąb historii tego jednego z najpopularniejszych ośrodków wypoczynkowych nad polskim morzem.

Jak powstawały murale?

Tak naprawdę, równie interesująca, co same murale, jest historia ich powstania. Otóż, powstawały one przez okres 1,5 miesiąca- od września, do połowy października 2020 roku. Dwoje studentów gdańskiego ASP namalowało w duecie te niecodzienne obrazy. I to nie byle czym! Do powstania murali zostało zużytych aż 300 litrów niezmazywalnej farby. Wszystko po to, aby murale były odporne na nawet najbardziej porywisty wiatr, deszcz czy nawet sztormy. I trzeba przyznać, że ten cel został bez dwóch zdań osiągnięty- niedługo miną trzy lata od momentu powstania tych małych arcydzieł, a wciąż wyglądają one tak, jakby je namalowano wczoraj.

Nawiasem mówiąc, podczas powstawania murali we Władysławowie pogoda naprawdę nie rozpieszczała twórców. Podczas całego procesu tworzenia murali, panowała bardzo kapryśna i nieznośna aura- momentami wręcz uniemożliwiająca skuteczną pracę. Od skrajnych upałów, po porywiste wiatry i deszcze, na niemal sztormowej pogodzie kończąc. Jednak dwoje artystów- Milana Chyżawska i Denis Chyżawski- podołali wyzwaniu i poradzili sobie z wszelkimi przeciwnościami, które utrudniały powstanie murali. I trzeba przyznać- efekt jest naprawdę spektakularny!

Kiedy odsłonięto murale?

Murale zostały odsłonięte w 102 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości- czyli dokładnie 11 listopad 2020 roku. Było to szeroko komentowane wydarzenie w całej Polsce- nie można się temu dziwić, ponieważ nigdzie indziej w kraju nie możemy podziwiać takiego ciekawego, wizualnego zaprezentowania historii jakiegokolwiek miasta. Mało tego! Bardzo szybko okazało się, że 70 murali we Władysławowie uzyskało polski rekord w kategorii największej liczby obrazów w ramach jednego muralu. Rekord ogłoszono w niecały miesiąc po odsłonięciu tego wyjątkowego dzieła! Należy dodać, że cała inwestycja została zrealizowana z kasy programu „Niepodległa”, który wsparł finansowo powstanie murali. Program ten prowadzi Państwowa Instytucja Kultury- jest to organizacja państwowa, które również finansowała obchodzi stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Było zatem wiadome, że całość zostanie perfekcyjnie przygotowana i dopięta na ostatni guzik. Tak też się stało!

Gdzie znajdują się murale?

Słynne murale znajdują się na słynnym już falochronie we Władysławowie. A gdzie znajduje się ów falochron? Otóż, znajdziemy go w porcie rybackim we Władysławowie. Port słynie z wielu atrakcji- przede wszystkim z motylarni i ptaszarni, które można tam spotkać. A czym jest motylarnia i ptaszarnia? Otóż, są to dwa, osobne obiekty. W pierwszym z nich prowadzona jest żywa wystawa motyli, a w drugim zaś- żywa wystawa ptaków egzotycznych. W obu przypadkach, zarówno motyle jak i ptaki, swobodnie latają po całym obiekcie, radośnie trzepocząc skrzydłami. Jeżeli zatem chciałbyś zapewnić swoim dzieciom nie lada atrakcję- port Władysławowo będzie idealnym wyborem. Zaraz po odwiedzinach w motylarni i ptaszarni możesz się udać na wizytę przy falochronie, który mieści się zaledwie kilkadziesiąt metrów od obu obiektów. Jeżeli zatem chcesz spędzić wyjątkowo wakacyjne popołudnie- poty rybacki z muralami we Władysławowie i szeregiem innych atrakcji zaprasza!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.